• specyfiki grzybobójcze na pszeniceSprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, gdyż tylko w ten sposób możemy mieć szansę ochronić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków bardziej skuteczne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w istocie ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też tolerancji na newralgiczne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma ochrony.

Najnowsze artykuły:

Top